David Beckham, fostul căpitan al naționalei Angliei, a fost distins cu titlul de cavaler în cadrul unei ceremonii oficiale la Castelul Windsor, potrivit agenției DPA. Distincția vine ca o recunoaștere a contribuției sale remarcabile în lumea sportului, dar și a implicării constante în acțiuni caritabile.
Ajuns la 50 de ani, Beckham este în prezent coproprietar al clubului Inter Miami, echipă din Major League Soccer unde evoluează și Lionel Messi. La anunțul nominalizării, făcut cu ocazia zilei de naștere a regelui Charles al III-lea, Beckham s-a declarat „extrem de mândru” de această onoare.
Cariera sa fotbalistică a început în 1993 la Manchester United, unde a adunat 394 de meciuri și a cucerit șase titluri de campion în Premier League, precum și trofeul Ligii Campionilor în 1999. Este primul jucător englez care a câștigat titluri naționale în patru țări diferite: Anglia (Manchester United), Spania (Real Madrid), SUA (LA Galaxy) și Franța (Paris Saint-Germain).
În plan personal, David Beckham este căsătorit din 1999 cu Victoria Beckham, fostă membră a trupei Spice Girls și designer de modă. Împreună au patru copii: Brooklyn, Romeo, Cruz și Harper.




