CS Rapid București a început cu dreptul semifinala Ligii Naționale de baschet feminin, impunându‑se pe teren propriu în fața lui FCC Baschet UAV Arad, 78–71, după un start excelent care a făcut diferența încă din primul sfert.
Maxuella Marie Lisowa‑Mbaka a condus ofensiva giuleștencelor, cu 21 de puncte, completate de recuperări și pase decisive, în timp ce Claudia Monica Cuic și Andjela Delic au contribuit fiecare cu câte 18 puncte și evoluții solide la recuperare. Pentru Arad, cea mai bună marcatoare a fost Bianca Maria Fota, cu 23 de puncte, urmată de Taisheka Porchia, Juliunn Redmond și Anamaria Ciotir.
Seria se joacă după sistemul „cel mai bun din trei meciuri”, iar următoarea confruntare va avea loc la Arad, pe 30 martie.




