• Despre
  • Publicitate
  • Cariere
  • Contact
marți, noiembrie 4, 2025
No Result
View All Result
Revista 100% Sport Romania - Din pasiune pentru sport
  • HOME
  • FOTBAL
    • Superliga
    • Liga II
    • Liga III
    • Judetean
    • Nationala
    • Cupa Romaniei
    • Extern
  • SPORTURI
    • Atletism
    • Auto-moto
    • Baschet
    • Baseball
    • Box
    • Canotaj
    • Ciclism
    • Formula 1
    • Gimnastica
    • Haltere
    • Handbal
    • Judo
    • Lupte
    • Natatie
    • Rugby
    • Scrima
    • Tenis
    • Alte sporturi
  • EURO 2024
  • JO 2024 Paris
  • OPINII
  • PARIURI SUPERSOCIALE
  • MAGAZIN
    • Administrare cont
    • Plată
    • Coș
    • Modalități de plată
  • HOME
  • FOTBAL
    • Superliga
    • Liga II
    • Liga III
    • Judetean
    • Nationala
    • Cupa Romaniei
    • Extern
  • SPORTURI
    • Atletism
    • Auto-moto
    • Baschet
    • Baseball
    • Box
    • Canotaj
    • Ciclism
    • Formula 1
    • Gimnastica
    • Haltere
    • Handbal
    • Judo
    • Lupte
    • Natatie
    • Rugby
    • Scrima
    • Tenis
    • Alte sporturi
  • EURO 2024
  • JO 2024 Paris
  • OPINII
  • PARIURI SUPERSOCIALE
  • MAGAZIN
    • Administrare cont
    • Plată
    • Coș
    • Modalități de plată
No Result
View All Result
Revista 100% Sport Romania - Din pasiune pentru sport
No Result
View All Result

OPINIE RĂZVAN TOMA, DUPĂ ETAPA A 4-A / INCONSECVENȚĂ, INCONSTANȚĂ

by Razvan Toma
9 august 2023
in Fotbal, Liga I, Pareri
0
OPINIE RĂZVAN TOMA, DUPĂ ETAPA A 4-A / INCONSECVENȚĂ, INCONSTANȚĂ
6
SHARES
121
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Etapa a 4-a a arătat cele mai multe dintre echipe nepregătite pentru noul sezon, dovedind o mulțime carențe care se traduc prin rezultate contradictorii care, pe tine privitor, te fac să nu mai știi ce să crezi.

Egalul ar fi fost corect

FCSB este singura echipă care a fost constantă 100%, obținând punctaj maxim, chiar și după derby-ul cu CFR Cluj. Această din urmă victorie nu a fost însă una meritată, față de ceea ce s-a jucat în teren, un rezultat de egalitate ar fi fost mai conform cu realitatea. Fiecare dintre echipe a avut perioadele sale de dominare, iar unicul gol s-a marcat dintr-un penalty polemic, bazat mai mult pe abilitatea lui Compagno (în foto) de a cădea în careu. Măcar în numele acelei noțiuni atât de abordate de arbitri, „în spiritul jocului”, acel penalty nu ar fi trebuit acordat, așa cum nu a fost acordat nici la acea atingere cu mâna a mingii în careu a lui Dawa, petrecute cu un minut în urmă. De ce pentru unii mumă și pentru alții ciumă nea Bîrsan? Altfel, meciul a fost unul modest, fără multe realizări, arătând realitatea tristă a momentului, că până și cele mai bune echipe ale noastre au multe lacune. Atmosfera din stadion a fost cea care a mai acoperit în mare parte neajunsurile acestui derby, cei 28.915 oameni prezenți la joc aducând și un nou record de asistență a noului stadion. De fapt, acest meci va rămâne în istorie doar prin faptul că Steaua competițională rebotezată forțat FCSB prin diverse decizii pe care nu le mai comentez a revenit în Ghencea, după 8 ani. Din fericire, atmosfera a fost 95% civilizată și nici nu a avut loc vreun eveniment reprobabil. Așadar, FCSB are 12 puncte din 12 posibile. Ea nu s-a schimbat cu nimic față de trecut, rămânând constantă și din acest punct de vedere, spre deosebire de rivalele sale, care din diverse motive au devenit mai anemice. Cu alte cuvinte, nu este mai brează ca în trecut, însă celelalte au slăbit.

Surpriza FC Voluntari

Surpriza etapei a venit de la surpriza începutului de sezon, FC Voluntari. Aceasta a obținut prima sa victorie pe teren propriu în fața Rapidului, însă dacă ar fi să ne luăm după ponderea din tribune, numai acasă nu părea că a jucat echipa lui Poenaru. Este drept, că a avut și anumită șansă, prin golul marcat extrem de repede cu care a deschis scorul, secunda 10, la acel șut neașteptat al tânărului Doru Andrei (și el o revelație), dar și la autogolul prostesc al lui Braun. Am adăugat termenul „anumită” pentru că altfel, echipa din Voluntari a avut numeroase alte ocazii, mult mai clare decât cele ale adversarei. Alb-vișiniii parcă au înotat în gol, arătând un joc dezordonat, fără orizont, dominând doar teritorial. Paradoxal, în acest an în care se vorbește că Rapid trage la titlu, echipa arată rău, cel puțin în acest start, incomparabil cu precedentele două de la promovare încoace, cu Mihai Iosif și Adrian Mutu, care ofereau optimism. Acum, din contră, pesimismul și îngrijorarea sunt în prim-plan. Cât despre FC Voluntari, pentru binele ei, ar fi bine să nu intre și ea în această spirală a inconstanței.

Meschin dar util

CSU Craiova a obținut o victorie meschină, cu gol din penalty, în fața lui Hermannstadt. Sunt foarte bune aceste trei puncte, dar jocul nu arată bine. Cu un pic de curaj în plus, Hermannstadt ar fi putut obține mai mult. A avut chiar perioade în care a dominat, mai puține e drept, decât cele ale gazdelor.

Exemplele de inconstanță ale etapei

Pomeneam de inconstanță, aici înscriindu-se cu brio Sepsi. După atâtea lucruri bune făcute în acest start de sezon, iat-o chinuindu-se să smulgă un punct acasă în fața unei nou-promovate necăjită, Oțelul. Prestație foarte modestă a covăsnenilor, recunoscută de altfel de tot anturajul lor, care te făcea să te întrebi dacă este aceeași echipă care a eliminat-o pe ȚSKA sau care a câștigat supercupa… Dorinel Munteanu din nou intransigent în declarații cu echipa sa, la final, după un nou punct obținut în deplasare. Este totuși normală o supărare, când te gândești că au trecut patru etape și ai în continuare zero în dreptul victoriilor.

Inconstantă este și Universitatea Cluj. După acea spectaculoasă victorie pe terenul lui FCU Craiova, din etapa trecută, te așteptai să o rezolve acasă pe Dinamo, care până la acest meci avea zero puncte. Numai că și ea s-a văzut condusă, intrând la un moment dat într-o cursă de urmărire. Egalarea n-a survenit foarte târziu, lăsând destul timp pentru a forța victoria. Dar alb-negrii nu s-au dovedit în stare să o obțină, chiar dacă au avut în față un adversar firav care însă și-a depășit condiția.

În fine, victorie

Primele victorii, ambele la limită, pentru două formații care nu avuseseră vreun succes până acum, UTA și FCU Craiova. Prima, UTA, acasă, chinuită, cum era de așteptat, ajutând-o mult golul rapid marcat de slovacul Fábry. La UTA, se fac antrenamente, iar în timpul liber, mai este trimis la plimbare câte un jucător din trecut, cum s-a întâmplat cel mai recent cu Keșerü, cu Chindriș… Dar respectivii nu prea au multe argumente în favoarea lor, căci echipa cu ei în lot a fost la un pas de retrogradare. La finele acestui sezon sau poate mai devreme chiar vom afla dacă Mircea Rednic a venit cu o soluție mai bună. Cealaltă, FCU, a învins pe terenul unei alte necăjite, FC Botoșani, rămasă alături de Dinamo singura fără victorie. A fost și primul succes al oltenilor pe terenul din Botoșani. Iar grijile pentru Valeriu Iftime cresc, punându-și tot mai des întrebarea dacă a fost inspirat prin readucerea lui Marius Croitoru. Au fost transferați recent mai mulți jucători străini fără cotă, urmând aceeași rețetă din trecut, sperând să aibă același succes comercial dar și competițional. Însă după cum stau lucrurile în prezent, drumul arată lung și anevoios.

Meciul etapei

Cel mai spectaculos meci al etapei a avut loc la Ploiești, acolo unde campioana FCV Farul și-a arătat din nou limitele, cedând în fața entuziasmului gazdelor de la Petrolul. O victorie venită in extremis dar nemaipomenit de bine pentru antrenorul ploieștean Florin Pîrvu, într-un moment în care era contestat vehement de fanii lui Budescu. Momentan i-a redus la tăcere. În schimb, campioana suferă, arătând cât de greu este pentru o asemenea echipă să se poată menține la cel mai înalt nivel.

 

Cifre

Jucători

Meciul 200 în Divizia A: Al. Ioniță II (Rapid)

Meciul 50: A. Dragu (FC Botoșani), Robert Popa (FCU Craiova)

Debut: Diogo Rodrigues (UTA), Samayoa, Al. Mogoș (ambii CSMP Iași), Padula (FCU Craiova), M. Constantinescu, Pedro Justiniano (ambii Petrolul), Lovrić, Rz. Tănasă (ambii Oțelul)

Golul 10: Bauza (FCU Craiova)

Golul 1: Fábry (UTA), Politic (Dinamo), Doru Andrei (FC Voluntari)

Antrenori

Meciul 50: Marius Măldărășanu (Hermannstadt)

Primul egal: Ovidiu Burcă (Dinamo)

Arbitri

A 250-a linie: asistentul Alexandru Cerei (Cluj)

Echipe

FCU Craiova a urcat pe locul 67 în clasamentul all-time, depășind pe Academica Clinceni

Prima înfrângere de-acasă a lui FC Botoșani în fața FCU Craiova într-a 5-a partidă directă de pe teren propriu

Partajează asta:

  • Twitter
  • Facebook
Tags: derby FCSB - CFR ClujFCSB în Ghencea
Razvan Toma

Razvan Toma

Next Post
Achiziție după victorie. Concordia Chiajna l-a transferat pe Alexandru Pop

Achiziție după victorie. Concordia Chiajna l-a transferat pe Alexandru Pop

Articole recomandate

România – Ucraina 1 – 1 într-un meci amical de fotbal feminin

România – Ucraina 1 – 1 într-un meci amical de fotbal feminin

6 zile ago
Monica Niculescu a disputat finala de dublu la Chennai Open

Monica Niculescu a disputat finala de dublu la Chennai Open

13 ore ago
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a cedat dramatic în fața formației belgiene Kangoeroes Basket Mechelen

ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a cedat dramatic în fața formației belgiene Kangoeroes Basket Mechelen

4 zile ago

Cele mai citite articole

  • OPINIE / Narcis Drejan scrie despre scandalul de la Federația de Gimnastică: Liniștea lotului, eternul paravan al rușinii

    OPINIE / Narcis Drejan scrie despre scandalul de la Federația de Gimnastică: Liniștea lotului, eternul paravan al rușinii

    65 shares
    Share 26 Tweet 16
  • Neagu crește pretențiile. CS Afumați se gândește la play-off în viitorul sezon

    72 shares
    Share 29 Tweet 18
  • Pas către afirmare. Burcea, pe urmele lui Ghimpuș

    70 shares
    Share 28 Tweet 18
  • Pe două fronturi, Cupă- campionat. Progresul Mogoșoaia caută eventul

    72 shares
    Share 29 Tweet 18
  • CS Tunari și-a reluat pregătirile. Dan Alexa a prezentat primele noutăți

    72 shares
    Share 29 Tweet 18

COMUNITATEA 100% Sport România

Newsletter

Ramai informat! Aboneaza-te si primesti informatii in timp real!

SUBSCRIBE

Categorii

Arhive

Despre

SUNTEM 100% Sport Romania

Revista 100% Sport Romania
Fara cancanuri! Fara scandaluri!
DOAR SPORT!

Din PASIUNE pentru SPORT

Un produs
Asociatia pentru Tineret ASPIRE

  • Despre
  • Publicitate
  • Cariere
  • Contact

© 2024 | 100Sport.ro | Proiect realizat de Asociatia pentru Tineret ASPIRE

No Result
View All Result
  • HOME
  • FOTBAL
    • Superliga
    • Liga II
    • Liga III
    • Judetean
    • Nationala
    • Cupa Romaniei
    • Extern
  • SPORTURI
    • Atletism
    • Auto-moto
    • Baschet
    • Baseball
    • Box
    • Canotaj
    • Ciclism
    • Formula 1
    • Gimnastica
    • Haltere
    • Handbal
    • Judo
    • Lupte
    • Natatie
    • Rugby
    • Scrima
    • Tenis
    • Alte sporturi
  • EURO 2024
  • JO 2024 Paris
  • OPINII
  • PARIURI SUPERSOCIALE
  • MAGAZIN
    • Administrare cont
    • Plată
    • Coș
    • Modalități de plată

© 2024 | 100Sport.ro | Proiect realizat de Asociatia pentru Tineret ASPIRE

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Share

Add New Playlist